Hoppa till huvudinnehåll
00 46 10 750 26 20
Service
Kontakt
    • Ayurveda behandlingar
    • Yogaresor
    • Sparesor
    • Fastekurer
    • Bantningskurer
    • Alla Kurer
    • Temaresor
    Olika ayurvediska örter och kryddor

    Studie om Ayurvedas effekt på knäartros

    Arvind Chopra et al.

    oktober 2010

    Ayurveda medicin / behandling

    Reumatism / Leder / Artrit

    Brosket gör att lederna kan röra sig utan friktion. Vid knäartros klarar dock brosket inte längre av vardagens rörelser, försämras och orsakar svår smärta på grund av friktion mellan ben och ben.

    Tio experter från Indien analyserade ayurvedisk behandling för patienter med knäartros. Totalt 245 patienter deltog och delades in i sju grupper om 35 personer vardera. De behandlades under 16 veckor med olika ayurvediska preparat, som alla innehöll Zingiber officinale och Tinospora cordifoli och fyra andra växtextrakt; en grupp fick placebo, en annan glukosamin. Syftet med studien var att avgöra om och i så fall vilken ayurvedisk medicin som skulle ge bäst resultat.

    Grupp C, som behandlades med en speciell formulering av ayurvediska växtextrakt, visade i slutändan de bästa effekterna, eftersom patienterna upplevde den största minskningen av smärta.

    Den viktigaste informationen om studien i en överblick

    Indikationer
    Artros i knä
    Anläggning
    Centrum för reumatiska sjukdomar (CRD), Hermes Elegance,1988 Convent Street, Camp, Pune 411001, Indien
    Titel
    Studie om Ayurvedas effekt på knäartros
    Kort beskrivning
    Studien visar att en speciell ayurvedisk örtblandning kan lindra smärtan vid knäartros.
    Originaltitel
    En randomiserad, kontrollerad och explorativ utvärdering av standardiserade ayurvediska formuleringar vid symtomatisk artros i knäna: ett NMITLI-projekt som drivs av Indiens regering
    Länk till studien
    https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2964493/

    Lämpliga resor för detta studieämne

      Ayurveda behandlingfrån 8 464 kr
      Behandla artrosfrån 2 604 kr

    Detta kan också intressera dig

    Studie om Ayurveda för endometrios

    Ayurveda medicin / behandling

    J Wienhard, H-R Tinneberg

    juli 2003

    En studie visar att ayurveda kan vara till hjälp som alternativ behandling vid endometrios och symtom.

    till studien
    Studie av den antiinflammatoriska effekten av curgurkmeja

    Jessica Hoppstädter et al.

    oktober 2016

    Studien visar att gurkmeja dämpar inflammatoriska processer genom att öka GILZ i makrofager och sänka produktionen av NF-κB och TNF-α.

    till studien
    Studie om ayurvediska örter för anti-ageing

    Anti-aging / Föryngring

    Spa & Ayurveda

    Kirti Raina et al.

    juni 2023

    Studier visar att ayurvediska örter motverkar åldrande genom att bekämpa oxidativ stress och främja vävnadsregenerering.

    till studien
    1. Ayurveda, spa & hälsoresor/
    2. Studier/
    3. Studier om ayurveda/
    4. Studie om Ayurvedas effekt på knäartros
    © 1975 - 2026
    SpaDreams ·
    Rättslig information & integritetspolicy · Service · Sitemap