Studie om effektiviteten av ayurvedisk massage och olja mot panna
Dr. rer nat. Gianni Alampi
maj 2008
Ayurveda medicin / behandling
Ayurveda Regeneration
Stress / Utmattning
Sömnterapi
I sin studie testade den ayurvediske terapeuten Dr Gianni Alampi effekten av ayurvedisk massage och panngjutning (dhara). Syftet med studien var att testa den medicinska potentialen hos dessa behandlingar och att använda ayurvedisk terapi som en alternativ läkningsmetod.
I studien deltog 106 personer i åldern 26-88 år, som på behandlingsdagen, dagen efter och efter mer än två dagar tillfrågades med hjälp av ett frågeformulär om massagens effekt och varaktighet. Resultaten är imponerande. 97,2 procent uppgav att de slappnade av på behandlingsdagen och 93,3 procent uppgav att de fick bättre rörlighet efter ayurvedamassagen. 82,6% av personerna var nöjda med sin förbättrade sömn och behandlingen hade en smärtreducerande effekt på 66,2%. Dagen därpå var värdena endast 20-30% lägre. Två eller fler dagar efter behandlingen bekräftade 17,6-39,4% av patienterna fortfarande en efterverkan av behandlingen. Panngjutningen resulterade i en ännu större minskning av smärtan och en mer långvarig förbättring av sömnkvaliteten.
Med ett ökande antal ayurvediska massagebehandlingar och pann utgjutningar kunde allt fler patienter minska eller helt avstå från andra behandlingar (läkemedel, sjukgymnastik, akupunktur).
Den viktigaste informationen om studien i en överblick
- Indikationer
- Stress, sömnstörningar, smärta
- Anläggning
- Swiss Ayurveda Centre, Grenzacherstrasse 215, CH-4058 Basel, Schweiz
- Titel
- Studie om effektiviteten av ayurvedisk massage och panngjutning
- Kort beskrivning
- Studien visar att ayurvedisk massage och pannutgjutning lindrar smärta, förbättrar sömnen och främjar avslappning.
- Originaltitel
- Effektiviteten av ayurvedisk massage och gjutning av pannan (dhara) - en studie av 106 personer i åldern 26 till 88 år
- Länk till studien
- https://www.researchgate.net/publication/250770532_Wirksamkeit_von_Ayurveda-Massagen_und_Stirnguss_Dhara_-_eine_Untersuchung_bei_106_Personen_im_Alter_von_26_bis_88_Jahren
Lämpliga resor för detta studieämne
Detta kan också intressera dig
Ayurveda Panchakarma
Lisa Conboy et al.
april 2009
Studien visar att Panchakarma stärker det hälsomedvetna beteendet, främjar självförtroendet och lindrar depressiva stämningar.
Ayurveda medicin / behandling
Metabolism / Mage / Tarm
Sarika Johari, Tejal Gandhi
juli 2016
Studie visar att ayurvedisk medicin ger lovande resultat vid behandling av ulcerös kolit (UC).
Ayurveda medicin / behandling
Metabolism / Mage / Tarm
Michael Jeitler, et al.
september 2021
En studie visar att både ayurveda och konventionella näringsterapier är till hjälp vid irritabelt tarmsyndrom.