Hoppa till huvudinnehåll
00 46 10 750 26 20
Service
Kontakt
    • Ayurveda behandlingar
    • Yogaresor
    • Sparesor
    • Fastekurer
    • Bantningskurer
    • Alla Kurer
    • Temaresor
    En skål med fango-lera

    Studie om balneoterapi och gyttjebad för fibromyalgi

    Laura Bazzichi et al.

    december 2013

    Fangobehandling

    Ler- Gyttjebehandlingar

    41 personer deltog i studien, som syftade till att testa och bevisa effektiviteten av balneoterapi och gyttjeterapi.

    Det var 39 kvinnliga deltagare och två manliga deltagare. Deltagarna led alla av fibromyalgi och undersöktes utifrån reumatologiska, psykiatriska och biokemiska aspekter. Det fanns en grupp på 20 personer som fick testa balneoterapi, och de övriga 21 deltagarna behandlades med lera.

    En förändring i lergruppen var att man badade i lera istället för de vanliga lerinpackningarna. Behandlingarna utfördes sex gånger i veckan under en period av två veckor i båda grupperna.

    Signifikant smärtlindring observerades hos alla patienter, oavsett om de behandlades med balneoterapi eller gyttjebad. Specialisterna konstaterade att värmebehandlingen hade en god effekt på sjukdomens symtom .

    Ändå är metoden med gyttjebad mer rekommenderad, eftersom dess resultat varar längre. När det gäller balneoterapi minskade effekterna efter bara tre månader.

    Den viktigaste informationen om studien i en överblick

    Indikationer
    Fibromyalgi
    Anläggning
    Institutionen för klinisk och experimentell medicin, avdelningen för reumatologi, universitetet i Pisa, Italien
    Titel
    Studie om effektiviteten av balneoterapi och gyttjebad för fibromyalgi
    Kort beskrivning
    En studie visar att balneoterapi och gyttjeterapi lindrar smärta vid fibromyalgi, och att effekten av gyttjebad varar längre.
    Originaltitel
    Ett tvärvetenskapligt tillvägagångssätt för att studera effekterna av balneoterapi och lerbadsbehandlingar på fibromyalgi
    Länk till studien
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24373369/

    Lämpliga resor för detta studieämne

      Balneoterapi
      Fangokurfrån 4 503 kr

    Detta kan också intressera dig

    Studie om ler- och balneoterapi för reumatoid artrit

    Fangobehandling

    Reumatism / Leder / Artrit

    S. Sukenik et al.

    februari 1990

    Studien visar att ler- och balneoterapi vid reumatoid artrit leder till en signifikant förbättring av symtom och index.

    till studien
    Studie av effekterna av lera från det termiska området Euganean

    Fangobehandling

    Micol Caichiolo et al.

    maj 2024

    Studien visar att polysackarider från Euganean termisk lera har en antiinflammatorisk effekt.

    till studien
    Studie om effektiviteten av lerpackningar och bad mot artros

    Fangobehandling

    Reumatism / Leder / Artrit

    Gerrit Steffen Maier et al.

    november 2023

    Studien visar att behandling med lera vid artros leder till betydande förbättringar av funktion, livskvalitet och smärtupplevelse.

    till studien
    1. Ayurveda, spa & hälsoresor/
    2. Studier/
    3. Studier om Fango/
    4. Studie om effektiviteten av balneoterapi och gyttjebad för fibromyalgi
    © 1975 - 2025
    SpaDreams ·
    Rättslig information & integritetspolicy · Service · Sitemap