Hoppa till huvudinnehåll
Nr. 1 för en hälsosam semester
99% kundnöjdhet
Bästa pris-garanti
Experter med över 50 års erfarenhet
Kundanpassad service
00 46 10 750 26 20
Service
Kontakt
    • Ayurveda behandlingar
    • Yogaresor
    • Sparesor
    • Fastekurer
    • Bantningskurer
    • Alla Kurer
    • Temaresor
    En man håller i sitt värkande knä

    Studie om ler- och balneoterapi för knäartros

    Deniz Evcik et al.

    november 2006

    Fangobehandling

    Reumatism / Leder / Artrit

    Studien från Turkish School of Medicine fokuserade på effekten av gyttjeterapi och balneoterapi hos patienter med knäartros.

    80 deltagare mellan 39 och 78 år delades in i tre grupper. Den första gruppen (25 personer) fick balneoterapi, den andra gruppen (29 personer) fick gyttjepackningar och den tredje gruppen (26 personer) fick varma packningar. Behandlingstiden omfattade 10 sessioner med en behandling på 20 minuter vardera under 5 dagar i veckan.

    Deltagarna testades för smärta, ledfunktion och livskvalitet med hjälp av VAS och WOMAC samt NHP-frågeformuläret. Det avstånd som deltagarna kunde gå utan smärta analyserades också. Undersökningarna ägde rum före studien och tre månader efteråt.

    En signifikant minskning av smärtan och en förbättring av ledfunktionerna observerades i alla tre grupperna. En ökning av livskvaliteten kunde endast påvisas hos de patienter som behandlats med lera och balneoterapi, medan det inte skedde någon förändring hos dem som behandlats med varma kompresser.

    Studien bekräftade påståendet att gyttje- och balneoterapi är en effektiv behandling för patienter med knäartros.

    Den viktigaste informationen om studien i en överblick

    Indikationer
    Artros
    Anläggning
    Kocatepe University, School of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation, Afyon, Turkiet
    Titel
    Studie om effektiviteten av gyttje- och balneoterapi för knäartros
    Kort beskrivning
    Studien visar att lera och balneoterapi lindrar smärta och förbättrar ledfunktion och livskvalitet vid knäartros.
    Originaltitel
    Effekten av balneoterapi och gyttjebehandling hos patienter med knäartros
    Länk till studien
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17223602/

    Lämpliga resor för detta studieämne

      Fangokurfrån 4 415 kr
      Balneoterapi
      Behandla artrosfrån 1 967 kr

    Detta kan också intressera dig

    Studie om ler- och balneoterapi för reumatoid artrit

    Fangobehandling

    Reumatism / Leder / Artrit

    S. Sukenik et al.

    februari 1990

    Studien visar att ler- och balneoterapi vid reumatoid artrit leder till en signifikant förbättring av symtom och index.

    till studien
    Studie om gyttjebad mot kronisk ryggsmärta

    Fangobehandling

    Ryggbesvär

    Patrizia Manica et al.

    januari 2024

    Studien visar att gyttjeterapi signifikant förbättrar smärta, stelhet och sömnkvalitet vid kronisk ryggsmärta.

    till studien
    Studie om effekten av lerpackningar vid knäartros

    Fangobehandling

    Reumatism / Leder / Artrit

    Luis Espejo Antúnez et al.

    mars 2001

    Studien visar att gyttjeterapi lindrar smärta vid knäartros, förbättrar livskvaliteten och minskar behovet av medicinering.

    till studien
    1. Ayurveda, spa & hälsoresor/
    2. Studier/
    3. Studier om Fango/
    4. Studie om effektiviteten av gyttje- och balneoterapi för knäartros
    © 1975 - 2025
    SpaDreams ·
    Rättslig information & integritetspolicy · Service · Sitemap