Die Sonne Frankenberg FIRST CLASS


Mys i hemlandet för bröderna Grimm
Unna dig total avkoppling och välbefinnande i ett av Hessens vackraste hörn med orörd natur och många vandrings- och cykelleder. Njut av skönhet och välmående på det nyligen moderniserade Boutique SonneSpa och utsökt regional mat i två restauranger.
Populära attribut
Topperbjudanden för att matcha ditt urval
Avkopplingsdagar
Wellnesspaus
Die Sonne Frankenberg i detalj
Ditt wellness-hotell
Läge & Omgivning
Ät & Njut
Spa
Fritid
Ankomst
Extra information
Bra att veta
Intressanta länkar
Hotellrummen i överblick
Solen Frankenberg erbjuder 63 renoverade rum och sviter med behagliga färger och omsorgsfulla detaljer. Rum tillgängliga för personer med funktionsnedsättning.
Kundomdömen för Die Sonne Frankenberg
5 verifierade recensioner av resenärerEndast kunder som har rest med oss får lämna en recension
4.6 Utmärkt
100% rekommenderar hotellet till andra
Andrea B.
augusti 2025
Som par | 1 - 3 dagar
Spa-behandlingarna var fantastiska och superavslappnande :) Det var synd att den utlovade chokladen och det mousserande vinet inte levererades till rummet. Efter att ha frågat fick vi reda på att detta inte längre är tillgängligt. En liten flaska mousserande vin togs dock till vårt rum den andra dagen och vid avresan fick vi sylt som en ursäkt för chokladen ;)
Kommentar från SpaDreams
Kära Mrs B., tack så mycket för din recension! Vi beklagar att choklad och mousserande vin inte fanns i rummet vid ankomsten. Vi är dock glada över att detta problem kunde lösas på annat sätt. Din information är mycket viktig för oss och ger oss möjlighet att diskutera och genomföra nödvändiga förbättringar i samarbete med våra partnerhotell. Vi tackar dig för din feedback och vi skulle bli mycket glada om du bokar din nästa semester med oss igen och önskar dig all lycka fram till dess, Ditt Fit Reisen Team
Ute K.
september 2024
Ensamresande | 4 - 8 dagar
fantastiskt hotell, mycket trevlig atmosfär, mycket smakfullt med uppmärksamhet på detaljer, tyst vackert rum och badrum,
Luna M.
maj 2023
Med vänner | mellan 30 och 39 år | 1 - 3 dagar
Under vår korta semester med våra vänner kände vi oss mycket bekväma på Hotel Die Sonne. Utmärkt middag och champagnefrukost. Spa-avdelningen är också perfekt. Vi kommer tillbaka!