Nr. 1 för en hälsosam semester
99% kundnöjdhet
Bästa pris-garanti
Experter med över 50 års erfarenhet
Kundanpassad service
  • 00 46 10 750 26 20
  • Service
  • Kontakt
  • Ayurveda behandlingar
  • Yogaresor
  • Sparesor
  • Fastekurer
  • Bantningskurer
  • Alla Kurer
  • Temaresor
En kvinna i ett termiskt bad

Studie om effekten av termiska bad på knäartros

Antonella Fioravanti et al.

februari 2010

Fangobehandling

Hälso & termisk behandling

Ler- Gyttjebehandlingar

Reumatism / Leder / Artrit

Syftet med denna studie som genomfördes i Italien var att testa de kort- och långsiktiga effekterna av termalbad för knäartrospatienter.

80 personer deltog i studien och behandlingarna utfördes under två veckor på poliklinisk basis. Undersökningar gjordes före och omedelbart efter behandlingarna samt 3, 6 och 9 månader senare. Den första gruppen med 40 deltagare fick dagligen gyttjeinpackningar och bad med termalvatten från Rapolano Terme (Siena). Den andra gruppen fortsatte att få den vanliga läkemedelsbehandlingen.

I slutet av behandlingsfasen observerades signifikanta förbättringar i alla parametrar, vilket också kvarstod under hela efterbehandlingsperioden. Däremot fanns det inga signifikanta förändringar i kontrollgruppen. Denna effekt underströks ytterligare av en signifikant minskning av mängden läkemedel i behandlingsgruppen. Toleransen var uppenbarligen god, medendast mycket milda och övergående biverkningar.

Resultaten bekräftar att de gynnsamma effekterna av en värmebehandling för patienter med knäartros är långvariga och har en positiv effekt på smärtsymtom och funktionalitet. En medicinsk vattenkur kan därför utgöra ett värdefullt stöd för läkemedelsbehandling eller till och med vara ett bra alternativ för patienter som inte tål läkemedelsbehandling.

Den viktigaste informationen om studien i en överblick

Indikationer
Artros
Anläggning
Enheten för reumatologi, Institutionen för klinisk medicin och immunologiska vetenskaper, Universitetet i Siena, Siena, Italien
Titel
Studie om effekten av termiska bad på knäartros
Kort beskrivning
Studien visar att termiska bad och gyttjepackningar varaktigt förbättrar smärta och funktion hos patienter med knäartros.
Originaltitel
Short- and long-term effects of spa therapy in knee osteoarthritis
Länk till studien
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19884812/

Lämpliga resor för detta studieämne

  • Termalkurerfrån 2 049 kr
  • Fangokurfrån 4 329 kr
  • Behandla artrosfrån 2 784 kr
  • Hydroterapifrån 2 104 kr

Detta kan också intressera dig

Studie om effekten av kortvarig balneoterapi på stress

Anti-Stress

Hälso & termisk behandling

Stress / Utmattning

Franziska Matzer et al.

maj 2014

Studien visar att balneoterapi leder till en ökning av den subjektiva avslappningen och en minskning av kortisolnivåerna i saliv.

till studien
Studie om effekten av balneoterapi på fibromyalgipatienter

Fangobehandling

Hälso & termisk behandling

Ler- Gyttjebehandlingar

Ali Osman Bağdatlı et al.

april 2015

Studien visar att balneoterapi som ett komplement till utbildning avsevärt förbättrar symtomen på fibromyalgi.

till studien
Studie om Hévíz termiska vatten för artros i knäleden

Hälso & termisk behandling

Reumatism / Leder / Artrit

Á Kulisch et al.

maj 2014

Studien visar att Hévíz termalvatten lindrar smärta vid knäartros, förbättrar ledfunktionen och ökar livskvaliteten.

till studien
  1. Ayurveda, spa & hälsoresor/
  2. Studier/
  3. Studier om hydroterapi/
  4. Studie om effekten av termiska bad på knäartros
© 1975 - 2025
SpaDreams ·
Rättslig information & integritetspolicy · Service · Sitemap