Das Bayerwald S


Ert trivselhotell - njut av varm och familjär gästfrihet
Ett färgstarkt program med avkoppling, återhämtning i wellness-området, vandringar i den förtrollande landskapet och lugnande samt välgörande behandlingar står till ert förfogande!
Populära attribut
Topperbjudanden för att matcha ditt urval
Wellness- & Vandringdagar
Fasta enligt Buchinger
Schrothkuren
Das Bayerwald i detalj
Ert hälsospa
Läge & Omgivning
Ät & Njut
Spa
Fasta, Detox & Avgiftning
Fritid
Ankomst
Extra information
Intressanta länkar
Hotellrummen i överblick
Totalt väntar 48 rum och lägenheter för att trivas i. Dubbelrummen och enkelrummen är utformade i ljusa och vänliga färger. Badrummen är utrustade med badkar eller dusch, hårtork och sminkspegel. Rummen har ett skrivbord eller en sittgrupp, radio, TV, telefon, vissa har ett kylskåp och från vissa kan du njuta av vackra utsikter från balkongen eller terrassen. Enkelrum är dubbelrum för enskilt bruk. Badrockar kan lånas mot en användningsavgift på 3 € (ca. 35 SEK), under fasta tillhandahålls badrocken.
Kundomdömen för Das Bayerwald
10 verifierade recensioner av resenärerEndast kunder som har rest med oss får lämna en recension
4.8 Utmärkt
100% rekommenderar hotellet till andra
- "mycket ren"
- "vacker spa"
- "vänligt mottagande"
- "gott skick"
- "riklig frukostbuffé"
- "stor salladsbuffé"
- "super vänlig"
- "individuell vård"
- "lugnt läge"
- "rymliga rum"
Rotraud R.
augusti 2025
9 - 11 dagar
Hans P.
augusti 2025
Ensamresande | mellan 70 och 79 år | 4 - 8 dagar
Jag återhämtade mig mycket bra, fasteprogrammet var fantastiskt, och den allmänna atmosfären imponerade mycket positivt på mig,
Berendes B.
juli 2025
Ensamresande | mellan 60 och 69 år | 12 - 16 dagar
Buchinger terapeutisk fasta - ett experiment för mig. Det var okej, men jag vet ännu inte om det kräver upprepning.