Kursanatorium Dr. Petak



Ett stilfullt och modernt hotell beläget precis vid skogsbrynet till kurparken. Egen kuravdelning med dygnet runt medicinsk omvårdnad och ett omfattande utbud av välbefinnande.
Populära attribut
Topperbjudanden för att matcha ditt urval
Wellnesshelg
Rygg- & Ledprogram
Seniorvecka
Rygg- & Ledvecka
Provkur
Komplex kurbehandling
Kur med väte
Kursanatorium Dr. Petak i detalj
Ditt kurhotell
Läge & Omgivning
Ät & Njut
Spa
Kurer & Hälsa
Fritid
Ankomst
Extra information
Bra att veta
Intressanta länkar
Hotellrummen i överblick
I huvudbyggnaden finns 21 bekväma rum (ca 19 kvm). Dubbelrum på bottenvåningen i huvudbyggnaden med utsikt över parken är östorienterade och har en terrass, dubbelrum på första våningen med utsikt över trädgården är sydvästorienterade. Ett rum är anpassat för rullstolsburna. Enkelrum=dubbelrum för enskilt bruk. I paviljongen finns 9 lyxiga dubbelrum (ca 31-33 kvm) med dubbelsäng, 2 separata rum, åtskilda av en glasdörr. 1 rum är anpassat för funktionshindrade.
Kundomdömen för Kursanatorium Dr. Petak
41 verifierade recensioner av resenärerEndast kunder som har rest med oss får lämna en recension
4.2 Utmärkt
94% rekommenderar hotellet till andra
Vad som imponerade på våra kunder
Christine E.
augusti 2026
Som familj | mellan 50 och 59 år | 4 - 8 dagar
Det var ett mycket prisvärt erbjudande. Servicen var därefter. All personal var mycket vänlig, framför allt damen i receptionen! Maten var inte alltid helt i vår smak, frukostbuffén var liten men tillräcklig. Vårt rum var lite ljudgenomsläppligt, men hade en trevlig terrass. Hotellet ligger i utkanten av staden, men man kan promenera till centrum på 10 minuter genom den vackra, skogsklädda parken. Eftersom det var väldigt varmt under vår vistelse njöt vi verkligen av trädgården med den lilla utomhuspoolen.
Conny C.
november 2025
Som par | mellan 50 och 59 år | 4 - 8 dagar
juni 2024
4 - 8 dagar