Tauch Terminal Tulamben

4.8 / 5.0 Utmärkt
8 omdömen
100% Rekommendationer
stort spa- och wellnessutbud
direkt vid havet med husrev
toppdykplats U.S.A.T. Liberty vraket
Till erbjudandena

En fridfull oas för dykare och snorklare

Ett vackert dykresort med ett husrev och ett Liberty vrak precis utanför "dörren" och med Alami Spa, den perfekta platsen för en oförglömlig semester med dykning, snorkling och avkoppling.

Populära attribut

Gratis WiFi
Pool
Lugnt område
Vid havet
Fokus på hållbarhet
Wellness-område
Perfekt för ensamresande
Fritidsprogram
Kosmetik / skönhet

Topperbjudanden för att matcha ditt urval

Avkoppling på Bali

1 natt, Dubbelrum, Frukost
från 437 kr

Tauch Terminal Tulamben i detalj

Ert dyk- och wellnessresort

Tauch Terminal Resort Tulamben & Spa är en oas i norra Bali, omgiven av tropiska trädgårdar och en fantastisk havsutsikt. Med ett eget dykcenter på hotellet, ett härligt spa, två utomhuspooler, en strand- och poolbar samt en mysig lounge för solnedgången erbjuder det allt för en avkopplande vistelse. De bekväma rummen i balinesisk antik stil har alla privata terrasser eller balkonger med havsutsikt.

Läge & Omgivning

På nordöstra kusten av Bali, avskilt och lugnt, vid ett av världens vackraste dykrev, ligger det miljövänliga Tauch Terminal Resort Tulamben & Spa.

Mat & dryck

Den egna restaurangen "Bamboo" ligger direkt vid havet och erbjuder en fantastisk utsikt över kustlinjen mot östra Bali. Restaurangen serverar drycker och ett urval av internationella, indonesiska och vegetariska rätter dagligen från 08:00 till 22:00.

Spa

I wellnessområdet Alami Spa (dagligen 09:00 - 19:00) erbjuds ett brett utbud av välbefinnandebehandlingar, inklusive ansiktsbehandlingar, kroppsskrubb, fotreflexologi, fotbad, aromaterapibehandlingar, hetstensmassage, blomsterbad och mycket mer.

Pool

2 pooler (ca. 5 x 15 m och ca. 11 x 7 m) med pool-/strandbar, sandterrass och tillgång till havet och husrevet.

Fritid

Balis enda SSI Diamant dykskola & dykcenter under tysk-schweizisk ledning. Nitrox-dykning utan extra kostnad. Cyklar, kajaker, stand-up paddles och mycket mer. Kvällsunderhållning t.ex. dansföreställning eller grillkväll.

Ankomst

Turistskatt

Miljövänligt dykresort

Hotellrummen i överblick

23 Deluxe-rum (ca. 45 kvm) i tvåvåningsbyggnader med havsutsikt, dusch/WC, hårtork (på begäran), minibar, A/C, fläkt, kassaskåp, solterrass (övervåning) eller terrass med solstolar (bottenvåning). 2 fristående bungalows (ca. 30 kvm) med halvöppet bad och ca. 21 kvm terrass. Enkelrum=dubbelrum.

  • Deluxe-rum

    Deluxe enkelrum=dubbelrum

    ca. 45 qm
  • Bungalow enkelrum=dubbelrum

  • Bungalow dubbelrum

  • Deluxe-rum

    Deluxe dubbelrum

    ca. 45 qm

Kundomdömen för Tauch Terminal Tulamben

8 verifierade recensioner av resenärerEndast kunder som har rest med oss får lämna en recension

4.8 Utmärkt  

100% rekommenderar hotellet till andra

4.8
Hotell
4.9
Service
4.6
Behandlingar
4.8
Kost
4.8
Wellness-område
  • "fantastisk semester"
  • "vackra rum"
  • "vänlig personal"
  • "daglig städning"
  • "utsökt mat"
  • "avkopplande spa"
  • "varierad meny"
  • "vacker atmosfär"
  • "professionella massage"
  • "personliga utflykter"
8 Resultat
Allt super

november 2024

Ensamresande | mellan 50 och 59 år | 12 - 16 dagar

En fantastisk upplevelse!

Anke Q.

juli 2024

Ensamresande | mellan 50 och 59 år | 9 - 11 dagar

Det var en fantastisk semester! Jag insåg bara inte i förväg hur långt bort hotellet låg från alla attraktioner. Jag betalade också för 10 dagar med halvpension och spa, och jag skulle åka den 17 juli. Men flyget gick kl. 0.05 den 17 juli, så jag var tvungen att åka den 16 juli och hade därför bara 9 dagars semester. Mitt samtal från min semester besvarades på ett mycket otrevligt sätt och jag fick bara veta att jag borde ha märkt detta i förväg. Jag hade förlitat mig på personalens kompetens och inte kontrollerat allt. När man i telefon får veta att man ska resa vid midnatt den 17:e tänker man automatiskt på kvällen, inte morgonen. En ombokning skulle bara ha kostat 300 euro. Jag tyckte att det var synd och skam!

Vi kunde återhämta oss och dyka bra

september 2019

Som par | mellan 40 och 49 år | 12 - 16 dagar

Trevligt litet hotell. Smakfullt inredda vår smak

Plats

Tauch Terminal Tulamben
Indonesien, Bali, Tulamben
Ngurah Rai (Bali) International Airport (DPS)
ca 102 km / 153 min

Liknande hotell

Hotell i närheten