The Frog'S House - Bild 1

The Frog'S House
COMFORT

Top 2 hotell
i Frankrike

Populära attribut

Gratis WiFi
Bergsområde
Fokus på hållbarhet
Ekologisk mat
Mitt i naturen
Guidad Vandring
Yoga
Fritidsprogram
vegan

Topperbjudanden för att matcha ditt urval

Yoga, Workshops & Vandring

6 nätter, Dubbelrum, Helpension
från 10 808 kr
Inget minimiantal deltagare

The Frog'S House i detalj

Din yogaresa

Följ med din guide på en tur genom den medeltida byn Saint Jeannet, njut av naturens lugn medan du utbyter tankar om yoga och smakar på lokalt vin. Under detta retreat får du även uppleva en diskussion om icke-våldsam kommunikation, vandra och delta i en vegetarisk matlagningskurs med kocken Aurore. Upptäck olika yogastilar med passionerade lärare som för in hela sin levande yogaanda i praktiken!

Läge & Omgivning

I det charmiga och typiskt franska provensalska byn Saint-Jeannet, vid foten av de medelhavska kullarna kallade "Baou", ligger The Frog'S House. Endast 15 km från Nice Côte d'Azur och den franska rivieran. Lugnt och avkopplande, dess läge på 450 meters höjd erbjuder en fantastisk utsikt över Medelhavet och en behaglig temperatur mitt i sommaren.

Ät & Njut

Dagligt riklig frukost eller brunch, på måndagar en hemlagad picknick-lunch, lunch på tisdagar och torsdagar och beroende på programmet även på fredagar (se program). Alla middagar ingår (utom på torsdagar, då på egen bekostnad). Under veckan erbjuds en matlagningskurs i medveten vegetarisk matlagning, samt en välkomstmiddag och avskedsmiddag. Alla rätter är främst lokala, ekologiska och vegetariska eller veganska.

Yogalärare

Sedan 2010 praktiserar Benoît regelbundet yoga och meditation. För sitt 200H-TTC genomgick han utbildning vid Yoga Nisarga International Training School och för sitt 300H-TTC vid Sampoorna Yoga School, båda belägna i Indien, för att bli en fullt kvalificerad yogalärare. Båda centren är certifierade av Yoga Alliance, vars uppgift är att främja och stödja integriteten och mångfalden i yogaundervisningen.

Jean undervisar i Ashtanga eller Yin Yoga, beroende på gruppens energi. Efteråt skämmer han bort gruppen med ett tibetanskt klangbad, hans specialitet. För 20 år sedan började han sin yogapraxis i Kolkata, Indien. Hans filosofi bygger på idén att vi genom att praktisera yoga kan leva våra liv bättre, minska vårt lidande och lidandet hos människor omkring oss, samt upptäcka den universella enheten. Hans arbete fokuserar på andningen.

Pily är psykolog och yogalärare. Hon är ursprungligen från Mexiko och har bott utomlands i mer än 12 år. I Kina stötte hon på några hälsobakslag som ledde henne till en process av självläkning, att ändra sina vanor, äta växtbaserat och leva med yoga. Hon genomgick totalt 500H-TTC i Mysore och Goa, Indien, följt av olika retreats och workshops i Asien. Hon tycker om att lära sina elever hur de kan integrera hjärtats kraft och yoga i deras vardag. Hon är ett stort fan av Eckart Tolle och hennes undervisning är starkt påverkad av honom.

Yogastil

Meditativ/Yoga du Cachemire, Ashtanga Yoga, Hatha Yoga, Yin-Yoga, Meditation

Ankomst

Extra information

Recensioner

Hotellrummen i överblick

Hotell är ett tidigare familjehotell som har omvandlats till ett mysigt och bekvämt Bed and Breakfast. Det finns 6 rum (ca. 15-20 kvm) för enkel- eller dubbelbeläggning, varav 3 med utsikt över de lokala kullarna och 3 med balkong och havsutsikt. Alla med eget badrum med dusch och hårtork, dubbelsäng eller 2 enkelsängar.

    dubbelrum för enskilt bruk

    ca 15 kvm

    Dubbelrum för enskilt bruk med balkong

    ca 20 kvm

    Dubbelrum

    ca 15 kvm

    dubbelrum balkong

    ca 20 kvm

Plats

The Frog'S House
Frankrike, Côte d'Azur, Saint Jeannet
Nice-Côte d'Azur Airport (NCE)
ca 24 km / 33 min

Liknande hotell

Hotell i närheten