Upplev Ayurveda i en tropisk miljö. Som hotellets namn kärleksfullt antyder, hittar du här en oas av lugn, direkt vid stranden för Ayurvedakurer och/eller avkopplande semester.
Oasis Ayurveda Beach Resort ligger i söder på ön, direkt vid den vidsträckta, nästan folktomma stranden omgiven av ca 50 000 kvm frodig flora och fauna. Under en promenad är möten med apor, påfåglar och varaner inte ovanliga. Huvudbyggnaden med Ayurveda och Oasis Wing, dubbelhusen i Ayurveda Village (på begäran) samt 1 cabana (på begäran) är utspridda över området. Det torra, varma klimatet, ofta med en lätt bris, är utmärkt för en avkopplande ayurvedisk regenerations- eller panchakarmakur. Resorten är inte enbart ett Ayurveda-resort, utan erbjuder också klassiska semesterfirare en avslappnande paus – idealisk även för dem som vill kombinera Ayurveda med avkoppling.
På bottenvåningen i huvudbyggnaden väntar det renoverade restaurangen på dig med rikliga ayurvediska bufféer, märkta efter Doshas. På den angränsande täckta terrassen, vid poolen och under skuggande palmer i den vackra trädgården är borden dukade. Vid dåligt väder tas måltiderna inomhus.
Ayurvedacentret ligger i en separat byggnad nära huvudbyggnaden och har 13 behandlingsrum och 2 akupunkturrum, 6 örtbad och 3 ayurvediska ångbad. Ayurvedacentret leds av en erfaren chefsdoktor (regelbundet på plats) och andra Ayurveda-läkare (med olika specialområden som reumatiska eller psykosomatiska sjukdomar, diabetes, akupunktur) samt flera terapeuter. Yogapaviljongen erbjuder utrymme för yoga och meditationspass som komplement till kuren.
Slappna av vid utomhuspoolen eller använd gymmet. Resor till badstranden Kalamatija (ca. 20 min.) och användning av 9- eller 18-håls golfbanor i närheten (betalas på hotellet) är möjliga på förfrågan. Små evenemang som Sari- och Sarong-inpackningskurser, matlagningsdemonstrationer, tempelceremonier och utflykter till kulturella höjdpunkter i närområdet kan erbjudas mot en avgift beroende på tillgänglighet och antal deltagare. Rekommenderas är också Bundala eller Yala Nationalpark, som förutom krokodiler, elefanter, mungos och apor har en av de tätaste leopardpopulationerna i världen.
De rymliga, bekväma rummen är mysigt inredda och uppfyller europeisk standard, myggnät på begäran. Från terrassen eller balkongen har du en underbar utsikt över den tropiska trädgården och den vackra poolen. Nära Ayurvedacentret, ca 100 m från poolen, ligger Ayurveda Wing-rummen. Ännu närmare poolen finns Oasis Wing-rummen. Enkelrum=dubbelrum för enskilt bruk. Wi-Fi är tillgängligt i hela resorten.
65 verifierade recensioner av resenärerEndast kunder som har rest med oss får lämna en recension
4.5 Utmärkt
94% rekommenderar hotellet till andra
mars 2025
Ensamresande | mellan 50 och 59 år | 17 - 23 dagar
Tre veckor är en bra tid att komma ner i varv från stress och återvända hem väl utvilad och masserad.
Sonja S.
mars 2025
17 - 23 dagar
Mycket avkopplande tid i en drömlik trädgård
Evelin J.
februari 2025
Ensamresande | mellan 50 och 59 år | 12 - 16 dagar
På det hela taget återhämtade jag mig mycket bra och njöt av min tid här.